8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

08 Mart 2016 Salı 08:36
36 Okunma
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, kadınların haklarının iyileştirilmesi amacıyla bugüne kadar yaptıkları düzenlemeleri, ayrımcılıkla mücadeleyi de içine alacak şekilde, yakında çıkaracakları yasal düzenlemeyle daha da ileriye götürmeyi amaçladıklarını bildirdi.

AB Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bozkır, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, bugünün 2030'a kadar "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" temasıyla tüm dünyada kutlandığını belirtti.

Bu tema kapsamında Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin etkin şekilde uygulanmasına ivme kazandırılması ve bu doğrultuda toplumsal cinsiyet eşitliği ile kadınların insan haklarının geliştirilmesi ve kadınların güçlendirilmesinin amaçlandığını belirten Bozkır, bu hedeflerin reform çalışmalarına rehberlik ettiğini vurguladı.

AB'ye katılım sürecinde, toplumun her alanda temel taşını teşkil eden ve nüfusun yarısını oluşturan kadınların fırsat eşitliğinden yararlanarak toplumsal hayatta daha fazla yer alabilmeleri ve kadınlara yönelik hizmetlerin niteliğinin ve toplumsal farkındalığının artırılması için önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Bozkır, şunları kaydetti:

"2004 yılında yapılan bir değişiklik ile 'Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir' hükmü Anayasamıza ilk kez girmiştir. Sonrasında 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucunda kabul edilen Anayasa değişikliği ile kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi sosyal bakımdan korunması gereken kişilere yönelik pozitif ayrımcılık yapılması, Anayasal teminat altına alınmıştır.

Kadınlarımızın haklarının iyileştirilmesi amacıyla bugüne kadar yaptığımız düzenlemeleri ayrımcılıkla mücadeleyi de kapsayacak şekilde yakında çıkaracağımız yasal düzenleme ile daha da ileriye götürmeyi amaçlıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızda AB müktesebatına ve uygulamalarına uyum süreci önemli bir işlev görmektedir.

Bu reformların yanı sıra AB mali kaynaklarından kadınlara yönelik pek çok proje yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir. Kadınların istihdamının artırılması, kız çocuklarının okullaşma oranının yükseltilmesi, kadınlara yönelik şiddetle mücadele edilmesi, ayrımcılıkla mücadele edilmesi ve toplum cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine yönelik projeler ile ülkemizde kadınların haklarının geliştirilmesine katkıda bulunulmaktadır.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım süreci, çok yönlü bir toplumsal değişim ve dönüşümü de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kadınlarımızın bu yönde yapılmakta olan reformlara sahip çıkması ve her yönüyle müdahil olması ülkemizi daha da ileri noktalara taşıyacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.