Flaş Haber
Kapat

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

07 Mart 2016 Pazartesi 12:44
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ederek, "Kadının sosyal hayattaki konumunun güçlendirilmesi ve kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddetin ortadan kaldırılması, aynı zamanda beşeri değerlerimizin ve kadına saygı üzerine kurulmuş kültürümüzün emrettiği bir zorunluluktur" ifadesini kullandı.

Yazılı kutlama mesajı yayımlayan Bakan Çavuşoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kadın haklarının önemini ve kadınların toplum hayatındaki rollerini vurgulamak için bir fırsat olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, mesajında şunları kaydetti:

"Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadınların fırsat eşitliğinden tam ve etkin şekilde yararlanması, kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddetin önlenmesi alanlarında var olan eksikliklerin gerçekçi bir bakış açısıyla tespiti ve bunların en kısa sürede giderilmesine yönelik önemlerin hayata geçirilmesi, sonuçta kadın ve kızlarımızın toplumsal konumlarının daha da güçlendirilmesi temel hedef ve önceliklerimiz arasında yer almaktadır."

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden birinin kadının toplumdaki rolü olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler'in (BM), 2030 Sürdürülebilir Kalkınma gündemiyle, kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ile yoksullukla mücadele, kalkınma ve refah arasındaki önemli bağı ortaya koyduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, tebrik mesajında, "Kadının sosyal hayattaki konumunun güçlendirilmesi ve kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddetin ortadan kaldırılması, aynı zamanda beşeri değerlerimizin ve kadına saygı üzerine kurulmuş kültürümüzün emrettiği bir zorunluluktur" ifadesine yer verdi.

Türkiye'nin, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin kalkınmanın temeli olduğu anlayışıyla G20 Dönem Başkanlığı sırasında sivil toplumla birlikte W20 (Kadın 20) açılım grubunun kurulmasına öncülük ettiğini anımsatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin, anayasada ve temel kanunlarda yapılan düzenlemelerle kadına yönelik ayrımcılık içeren maddeleri büyük ölçüde kaldırdığını ve "pozitif ayrımcılığı" anayasal ilke haline getirdiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, 2016'nın ocak ayında yapılan düzenlemelerle, kadınların çalışma hayatına katılımları ile aile sorumlulukları arasındaki dengenin kolaylaştırılmasını, kadınların karar alma mekanizmalarına katılmasını destekleyen önlemlerin hayata geçirildiğini ve bu alandaki çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Türkiye'nin, kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda ilk uluslararası belge olan ve İstanbul Sözleşmesi olarak da anılan Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin hazırlıklarına öncülük eden, bu sözleşmeyi imzalayan ve onaylayan ilk ülke olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu çerçevede, kadınlara karşı her türlü şiddetin, töre ve namus cinayetlerinin, taciz ve istismarın ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarımız, kadına yönelik şiddete sıfır tolerans ilkesiyle sürdürülmektedir" ifadesini kullandı.

Kadınların toplumun her alanına tam ve eşit imkanlarla katılımlarını desteklediğini, kadınları daha güçlü ve üretken kılma yolundaki adımların kesintisiz devam edeceğini kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bakanlığımızda daha fazla kadın mensubumuzun görev yapmasına ve kadın diplomatlarımızın dış politikamızın oluşturulması ile icrasında etkin bir rol üstlenmelerine verdiğimiz öneme bu vesileyle bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Dünyanın dört bir köşesinde, bazen en zor mahrumiyet koşullarında görevlerini başarıyla ve özveriyle yürüten kadın misyon şeflerimize, her düzeydeki ve statüdeki kadın mensubumuza takdir ve teşekkür duygularımı iletiyorum. Bakanlığımızda kadın-erkek eşitliğinin güçlendirilmesine yönelik çaba ve girişimlerimiz kararlılıkla sürdürülecektir. Bu vesileyle, bakanlığımızın kadın mensuplarının, erkek mensuplarımızın eşlerinin, şehitlerimizin anne ve eşlerinin ve tüm dünyadaki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en samimi dileklerimle kutluyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.