2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

08 Nisan 2016 Cuma 11:14
28 Okunma
2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, millete verdikleri sözün arkasında olduklarını belirterek, "Tüm kesimlerin, 'işte bu benim anayasam' diyebileceği sivil bir milli anayasa yapacağız inşallah. 78 milyon vatandaşımızı dikkate alarak, onların taleplerini, ihtiyaçlarını gözeterek yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. İnsan onurunu koruyan, insan hak ve özgürlüklerini genişleten, milleti değil devleti tanımlayan bir anayasa yapacağız. Güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumluluk dengesinin en iyi kurgulandığı bir metnin ortaya çıkması için azami gayreti gösteriyoruz. İnşallah kısa bir süre içinde yazım çalışmalarını tamamlayacağız." dedi.

Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı"ndaki konuşmasında, kentsel dönüşümün teşvik edilmesi amacıyla dönüşüm ve yenileme çalışmalarına muvafakat verilmesi şartıyla, yapı kullanma izni bulunmayan yapılara geçici olarak elektrik, su ve doğalgaz bağlanmasını öngören yasa tasarısını meclise sunduklarını söyledi.

Böylece hem kentsel dönüşümü teşvik edeceklerini hem de hiçbir vatandaşın elektrik ve su sıkıntısı çekmesini izin vermeyeceklerini anlatan Davutoğlu, yasal düzenleme neticesinde, kentsel dönüşüme girecek bölgelerdeki vatandaşların mağduriyetlerin giderileceğini aktardı.

Davutoğlu, elektronik kimlik kartlarının dağıtımına başladıklarını dile getirerek, "Yıl sonuna kadar tüm illerde yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlamayı ve 3 yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bugünkü şartlara uygun bu kimlik kartlarıyla eminim ki bütün vatandaşlarımız gurur duyacak" diye konuştu.

Reformlara yönelik çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İnşallah bunlarda da hiçbir gecikme olmadan zamanında yerine getirecek ve gururla, millete verdiği sözleri harfiyen yerine getiren bir başbakan olarak, millet hizmetkarı olarak huzurlarınıza çıkacağım. Demokratikleşme alanında kamu denetçiliği kurumu ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun yetkilerinin artırılması, ülke genelinde ideal yargılama sürelerinin belirlenmesi, temyiz mahkemelerinin, alt derece mahkemeler üzerindeki hukuki denetimin üzerine taşan yetkilerinin sınırlandırılması ve iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğu zorunlu hale getirecek şekilde iş mahkemelerinin yapısı ve işleyişinin gözden geçirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi ve inşallah bunları 3 ay içerisinde tamamlayacağız."

Başbakan Davutoğlu, kamu yönetimi alanında, kamu hizmetlerinin adil, etkili, verimli, süratli ve kaliteli sunumunu sağlayacak şekilde kurumlar arası yetki karmaşasının kaldırılması, bürokrasinin azaltılması, siber güvenliğe yönelik yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi, büyükşehir belediye kanunun gözden geçirilmesi, kalkınma ajansları, bölge kalkınma idareleri ve yatırım destek ofislerinin daha verimli hale getirilmesine yönelik çalışmaların bu dönemde tamamlanacağını açıkladı.

Yüksek öğretim kanunu ve reformunun hazırlanması, yüksek öğretim kalite kurulunun oluşturulması, ulusal öğretmen strateji belgesinin hayata geçirilmesi, eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması çalışmalarını da 3 ay içinde tamamlamayı planladıklarını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Sağlık hizmetlerinde vatandaş memnuniyetini daha da arttırmak amacıyla korucuyu halk sağlığı hizmetlerinin ve aile hekimliği uygulamasının bütünleşik şekilde yeniden yapılandıran yeni bir sağlık reformu üzerinde çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki aylarda bu da hayata geçmiş olacak. Hazırladığımız taslağı kısa sürede meclise sevk edeceğiz. Uyuşturucu ile daha etkin mücadele edebilmek için de uyuşturucu ile mücadele eylem planındaki söz verdiğimiz adımları atacağız. Gerek güvenlik önlemlerinin artırılması gerekse rehabilitasyon hizmetlerine erişim noktasında daha etkin bir yapıyı hayata geçireceğiz. Uyuşturucu maddelerin yasa dışı imal, ticaret ve kullanımıyla mücadelede görev alan kamu görevlileri için de ödül mekanizmaları iyileştireceğiz. Kamu maliyesi alanında, vergi usul kanun güncellenmesi vergi beyannameleriyle sosyal güvenlik bildirgelerinin birleştirilmesi ve dönemsel artışları belli bir bir göstergeye bağlayan düzenlemelerini içeren çalışmalar devam ediyor. Gümrüklerdeki işlemlerin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak tek pencere sistemine yönelik çalışmalar son aşamaya geldi. İş ve yatırım ortaklıklarının iyileştirilmesine yönelik olarak yatırımlarda bürokrasinin azaltılması, uluslararası doğrudan sermayenin ülkemize çekilmesi, iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarını basitleştirme, yurtdışında yaşayan nitelikli insan gücünün ülkemize kazandırılması, araştırma projelerinde yabancı uzman çalıştırmasının kolaylaştırılması ve mevcut vergi mevzuatının gözden geçirilerek, enerji verimliliğinin teşvik edilmesi çalışmaları da tamamlanma aşamasına geldi."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yükselen Türkiye'nin önemli bir adımı olarak Türkiye Uzay Ajansı'nın açılmasının 3 ay içinde gerçekleştireceklerini, su kanunu, tabiat ile biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik yasal düzenlemeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

- "Vize muafiyetinde 43 şart tamamlandı"

Vize muafiyeti çerçevesinde 72 şartın 43'ünün tamamlandığını aktaran Davutoğlu, geriye kalan idari ve yasal düzenlemelerin kısa süre içinde tamamlanacağını, haziran sonu itibarıyla vizesiz seyahatin gerçekleşmiş olacağını dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, en büyük vaatleri olan yeni anayasa ile ilgili millete verdikleri en önemli sözün yeni bir anayasa olduğunu belirterek, şu görüşleri iletti:

"Hükümetimizin en öncelikli hedefi, ülkemizin ve milletimize yakışan özgürlükçü, demokratik ve adil bir anayasa hazırlamaktır. Meclisin kendi işleyişi içinde gerçekleştirmemiz gereken müzakereleri düşünerek, anayasa için bir yıllık bir takvim ön görmüştük. Ancak meclis başkanımız tarafından oluşturulan Meclis Uzlaşma Komisyonu çalışmaları, özellikle CHP'nin olumsuz tutumu yüzünden sonuç alamadı ve akamete uğradı. Bu nedenle, anayasa vaadimizin takvimini öne aldık. Biz millet verdiğimiz sözün arkasındayız. Tüm kesimlerin, 'işte benim anayasam bu' diyeceği sivil, milli bir anayasayı hazırlayacağız."

- "En büyük sözümüz yeni anayasa"

78 milyon vatandaşı dikkate alarak yola devam ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İnsan onurunu koruyan, insan hak ve özgürlüklerini genişleten, milleti değil devleti tanımlayan, güçler ayrılığını tahkim eden, yetki ve sorumlulukların en iyi uygulandığı bir metnin ortaya çıkması için azami gayreti gösteriyoruz. Her hafta akademisyenlerle, siyasi devlet tecrübesine sahip arkadaşlarımızla sürekli toplantılar halindeyiz. Partimizin yetkili kurumlarında, çok verimli istişarelerde bulunduk. Milletimizin bu beklentisini karşılamaya dönük özel komisyonlar, çalışmalar planladık. AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz anayasa komisyonu bir yandan yazım sürecini yürütürken, bir yandan da kamuoyuna yönelik çalışmalarını sürdürecektir. İnşallah kısa sürede yazım çalışmalarını tamamlayacağız. Ortaya çıkan taslağı yetkili kurullarda tartışıp, olgunlaştırdıktan sonra nasip olursa meclisimize en kısa sürede sunmuş olacağız. Biz milletin vicdanından gelen sesi dinleyip milletin taleplerine uygun şekilde bu anayasayı milletimizle paylaşarak, istişare ederek, yüce meclisimize sunacağız. Bu şekilde meclisten de vize alacağımızı biliyoruz. Sonrasında yine milletin huzurunu çıkarak, yeni anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Hedefimiz kısa gelecekte Türkiye'ye yeni bir anayasayı kazandırmaktır. İnşallah Türkiye'nin hızını kesen değil, önünü açan, gelişmemizin hızına hız katan yerli, milli, sivil bir anayasayı hep birlikte yazacağız."

Davutoğlu, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, demokratik bir Türkiye hayal ettiklerinin altını çizerek, "Bunu gerçekleştirmeyi milletimize aziz bir borç olarak biliyoruz. Kısacası söz verdik yaptık. AK Parti hükümetleri bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sözünün eri olacak. İnsanımızın huzur ve refahı için gerekli tüm reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz. 2016 reform planının tamamını sene sonunda hayata geçirmiş olacağız. Böylece kapsayıcı bir büyüme ile yeni istihdam alanlarının oluşmasını ve toplumun refah seviyesinin artmasını sağlayacağız. Tüm vaat ve reformlarımız bir kez daha hayırlı olsun. Tek parti olarak mecliste çoğunluk olamadığımızda kaos çıkarmaya çalışanlara karşı Allah bizi bu millete karşı mahcup etmesin. Size ve bu ülkeye Allah güzel gelecekler versin."

(BİTTİ)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.