2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

08 Nisan 2016 Cuma 10:48
42 Okunma
2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez iş bulan ve iş başı eğitim programlarına katılan her gencin ücretini bir yıl süreyle net asgari ücrete tekabül edecek şekilde karşıladıklarını belirterek, "Uygulamaya da başladık. 2016'da tam 200 bin gencimizin bu destekten faydalanmasını bekliyoruz." dedi.

Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı"ndaki konuşmasında, gençlere yönelik yapılan reformları anlattı.

Türkiye'nin en büyük kıymeti ve güç kaynağının gençler olduğunu vurgulayan Davutoğlu, genç nüfus potansiyelini değerlendirebilmek için onların iş gücüne bir an önce katılması amacıyla genç istihdamını ve genç girişimciliğini desteklediklerini kaydetti.

Gençler için 3 ayda yapılanları anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"İlk kez iş bulan ve iş başı eğitim programlarına katılan her gencin ücretini bir yıl süreyle net asgari ücrete tekabül edecek şekilde biz karşılıyoruz. Uygulamaya da başladık. Bir yıl süreyle yeni işe başlayan gençlerimizin ücretini biz karşılıyoruz. Helali hoş olsun. 2016'da tam 200 bin gencimizin bu destekten faydalanmasını bekliyoruz. Meslek liseli ve üniversiteli stajyer öğrencilerimize asgari ücretin yüzde 30'u oranında ücret ödeme imkanı getirdik. Söz vermiştik, yaptık. Firmaların istihdam ettiği kişi sayısına bağlı olarak 130 veya 260 lira olmak üzere stajyerlerimize ilk kez doğrudan ücret desteği sağlıyoruz. Artık öğrencilerimiz pratik eğitimlerini ücret açısından daha adil bir şekilde tamamlayacaklar. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerini mezuniyetlerini takip eden 2 yıl süreyle, lise mezunları için 20 yaşına, üniversite mezunları için 25 yaşına kadar gelir testi yapmaksızın biz karşılıyoruz. Bu da gençlerimizin talebiydi, yerine getirdik. Gençlerimizin bilgiye erişimini sağlamak için ücretsiz internet imkanını yaygınlaştırdık. Üniversite öğrencilerinin kısmi süreli çalışmalarının önündeki engelleri kaldırdık. Nasıl kadınlarımız başımızın tacıysa gençlerimiz de gözümüzün nurudur."


- "İş kuran gençlere 50 bin lira karşılıksız destek veriyoruz"

Başbakan Davutoğlu, mesleki ve teknik eğitim kurumlarını katma değer üretiminin merkezi yapma yolundaki çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, bu amaçla organize sanayi bölgeleri ve bunların dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarına da öğrenci başına destek vermeye başlanılacağını açıkladı.

Yine verdikleri, herkesin de biraz fazla iddialı buldukları sözün de yerine getirildiğini ifade eden Davutoğlu, "Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin Türk Lirasına kadar karşılıksız nakdi destek vermeye başladık. Bu kapsamda çok kısa bir sürede şimdiden 731 işletmeye 8,7 milyon Türk Lirası yeni girişimci desteği verdik. Yine genç girişimcilere geliştirecekleri projeler için 100 bin Türk Lirasına kadar kredi imkanı getirdik ve bu krediler yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağladık." diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, yeni iş kuran gençlere destek olmak amacıyla 3 yıl boyunca yıllık 75 bin liraya kadar kazançları için gelir vergisi muafiyetinin sağlandığını dile getirerek, "Sağlayacağız' demiyoruz. Sağladık ve bitti. 1 Kasım'dan önce 'sağlayacağız, yapacağız' diyorduk. Şimdi ise 'sağladık, yaptık, gerçekleştirdik' diyoruz. Bunlar 3 ay içinde oldu. Her yıl 10 bin genç girişimcimizin bu imkandan yararlanmasını bekliyoruz." dedi.

Gençlerin kısa film, ilk film, kitap, dergi gibi sanatsal faaliyetleri ile sportif faaliyetlerine proje bazlı karşılıksız destek veren Genç Tez Programının da hayata geçirileceğini anlatan Davutoğlu, 18-40 yaş aralığındaki çiftçilere proje karşılığı 30 bin liraya kadar hibe desteğiyle ilgili düzenlemelerinin de tamamlandığını, uygulamanın da önümüzdeki hafta başlatılacağını kaydetti.

Davutoğlu, "Ta ki topraklarımız bereketlensin, genç çiftçilerimizin yüzü gülsün. Sevgili gençler siz projenizle gelin. Deyin ki bize 'ben kendi işimi kuracağım ama yeterli sermayem yok'. Ak Parti Hükümeti size destek de olacak sermaye de verecek, kalkınan Türkiye'nin yeni gençliğini geleceğe birlikte hazırlayacağız. Siz yeter ki Türkiye'nin değerine değer katmak için, iş kurmak, istihdam oluşturmak için teşebbüs edin. Gençlerimiz hem kendileri için, hem ülkeleri için hedefler koyacaklar, hayaller kuracaklar. İşte bizim için önemli olan bu. Biz daima gençlerimizin arkasındayız, yanındayız. Onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız." şeklinde konuştu.


- Taşeron işçilere kadro

Başbakan Ahmet Davutoğlu, iş gücü piyasasını daha esnek hale getirebilmek için çalışmalara devam edildiğini, bu kapsamda kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü için gerekli düzenlemelerin hazırlandığını, çalışma hayatına güvence ve esneklik sağlayacak düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.

İş hayatına uzaktan çalışma modelini getiren düzenlemeyi TBMM'ye sevk ettiklerini belirten Davutoğlu, özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilmesi, bu amaçla gerekli düzenlemelerinin yapılması çalışmalarının tamamlanacağını söyledi.

Böylece süreklilik arz etmeyen işlerde genellikle kayıt dışı olarak çalışan vatandaşları kayıt altına alarak sosyal güvenceli bir şekilde istihdam edilmelerinin hedeflendiğini anlatan Davutoğlu, kamuda çalışan yaklaşık 720 bin alt işveren, taşeron işçiyi asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan belirledikleri kriterlere uymaları halinde kamuda istihdam edileceğini anımsattı.

Davutoğlu, "Biz bu sözü de vermiştik. 'Çok zor olur, yükü ağır olur' dediler. Ama biz şunu söyledik. 'Biz söz verdik mi yaparız'. Söz verdik ve yaptık." diye konuştu.

(Sürecek)


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.