2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

08 Nisan 2016 Cuma 09:31
66 Okunma
2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, her yerde zikrettikleri vaatleri önce kendi zihinlerine ve gönüllerine yazdıklarını, sonra da milletle paylaştıklarını belirterek, "Şimdi de yerine getirmenin gururuyla tekrar huzurunuzdayız. Bugün itibarıyla vaatlerimizin tamamını gerçekleştirmiş durumdayız. Üç aylık reformların yüzde 70'ini tamamladık, 6 aylık reformlarımızın yüzde 15'ini gerçekleştirdik. Yüzde 15'i de Meclis aşamasına gelme noktasında." dedi.

Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı"ndaki konuşmasında, reform programının etkin ve zamanında hayata geçirilmesi için Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurumu'nu oluşturduklarını söyledi.

Vaat ve reformların kamuoyuyla paylaşılması için "reformlar.gov.tr" sitesini kurduklarını ve her vatandaşın buradan reformların ve vaatlerin en güncel halini öğrenebileceğini dile getiren Davutoğlu, vatandaşlardan hiçbir şeyi saklamadıklarını, paylaşılmayan hiçbir hususta da adım atılmadığını kaydetti.

Davutoğlu, gerek 7 Haziran gerek 1 Kasım seçimlerinde 81 vilayeti dolaştığını, bazılarına ise Van'a olduğu gibi 6-7 kere gittiğini ifade ederek, "Her yerde zikrettiğimiz vaatlerimizi biz önce kendi zihnimize, gönlümüze yazdık, sonra milletimizle paylaştık. Şimdi de yerine getirmenin gururuyla tekrar huzurunuzdayız. Bugün itibarıyla vaatlerimizin tamamını gerçekleştirmiş durumdayız. Üç aylık reformların yüzde 70'ini tamamladık, 6 aylık reformlarımızın yüzde 15'ini gerçekleştirdik. Yüzde 15'i de Meclis aşamasına gelme noktasında." diye konuştu.

Avrupa Birliği ile müzakereler kapsamında birtakım yasal düzenlemelere öncelik verme durumunda olunmasa bu takviminin daha da önce tamamlanmış olacağını vurgulayan Davutoğlu, söz verildiğinde yapıldığını, vizesiz Avrupa'ya gidileceği sözünün verildiğini, haziranda da huzura çıkıp vizesiz olarak Avrupa'ya gitme hakkının elde edildiğini paylaşacaklarını söyledi.

Davutoğlu, vize muafiyeti için gerekli olan yasal düzenlemeleri yapabilmek için 3 aylık reformların bir kısımı ertelediklerini belirterek, muhalefetin geçici bütçe ile kalıcı bütçeyi beraber çıkarma teklifine olumlu cevap vermemesinin gecikmeye neden olduğunu kaydetti.

Meclisin yaklaşık 2-3 hafta sadece geçici bütçeyle uğraştığını anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Biz her anımızı değerlendirirken muhalefet her an bize çelme takmaya çalıştı. Biz onların çelmelerine alıştık ama onlar da bizim söz verip yapmamıza ve bu kültüre de alışacaklar inşallah. Bütçe çalışmaları sebebiyle Meclis takviminde zorunlu kaymalar yaşandı. Buna rağmen verdiğimiz sözlerden geri adım atmadık. Şükürler olsun ki milletimize de mahcup olmadık. Tüm bu vaat ve reformlarımız hayırlı uğurlu olsun. Daha da müreffeh, daha da kalkınmış bir Türkiye'nin habercisi olsun. Vaat ve reformlarımızda önceliğimiz yatırım ortamını iyileştirmek, çalışanlarımızın hayat standartlarını yükseltmek ve ekonomimizin rekabetçi karakterini güçlendirmektir. Amacımız, bir yandan güçlü ve sürdürülebilir büyüme için toplam faktör verimliliğini artırmak, diğer yandan refahın toplumun geneline yayılmasını, diğer bir deyişle kapsayıcı büyümeyi sağlamaktır."

- Gerçekleştirilen reform ve vaatler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gerçekleştirilen reform ve vaatleri paylaşmak istediğini belirterek, hangi reformun hangi derde deva olacağının ve hangi alanlarda Türkiye'yi kalkındıracağının da görüleceğini anlattı.

Yüksek gelir grubuna çıkmanın en ön şartlarından birinin verimliliğin artırılması olduğunu ifade eden Davutoğlu, vaat ve reformlarında hem iş gücü verimliliği hem de sermaye verimliliğini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Davutoğlu, iş gücü verimliliğinin en önemli şartının kaliteli ve planlı bir eğitim olduğunu vurgulayarak, "Bu gayeyle 2016 eylem planında eğitime ve iş gücü verimliliğine özel önem verdik. Bu kapsamda eğitimin niteliğinin ve nitelikli istihdamın artırılmasına yönelik adımlar atıyoruz. Genç işsizlik oranının düşürülmesi, kadın iş gücüne katılım oranının daha da artırılması ve iş gücü piyasasının esnekleştirilmesi için çalışıyoruz. Bu gayeyle çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alıyor ve altyapısını güçlendiriyoruz. Kadınlarımızın çalışma hayatında daha da aktif yer alması için çalışan kadınlarımızın doğuma ilişkin izin ve haklarını artırıyoruz." dedi.

Daha önce annelere ilk çocukta 300, ikincisinde 400, üçüncü ve sonrakilerde de 600 lira doğum yardımı veren düzenlemenin hayata geçirildiğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi de 850 bin kadın memurun kariyerlerini kolaylaştırmak için doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerini memuriyet kıdeminde değerlendirme kararını aldık, uygulayama başladık. Ayrıca çocuğu olan anne ve babaya, çocukları mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanıdık. Biraz önce ekranda hanımefendiyi dinlediniz. Bütün kadınlarımızın önünde seçmek zorunda kaldıkları iki alternatif vardı. Ya meslekleri ya anne olma sorumlulukları. Biz dilemmayı, bu gerilimi kadınlarımızın, mübarek kadınlarımızın, altını çizerek söylüyorum bugünlerde sık sık söyleyeceğiz, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, hangi kanaati taşıyor olursa olsun, hangi etnik mezhebe, dine, kökene sahip olursa olsun bütün kadınlar mübarektir. Anne olan her kadının da ayaklarının altı öpülecek kadar bize bir emanettir. Toplumumuzu da bundan sonra kadına karşı şiddete ne kadar karşı çıktıysak hep beraber, kadına karşı hakarete de aynı ölçüde karşı çıkma konusunda birliğe, beraberliğe davet ediyorum. Kadına dönük hakaret, tahkir, bir tür şiddettir ve kadına uzanan elleri nasıl durduruyorsak, bu ellere nasıl gerektiği cezayı veriyorsak, kadına karşı uzanan dillere de aynı tepkiyi göstereceğiz."

- Kadınlara yönelik çalışmalar

Davutoğlu, katılımcıların alkışları ve tezahüratları üzerine "Eminim bu sesler en fazla güvenerek Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermiş olan değerli hanımefendilere ulaşacaktır. Onların da aynı tepkiyi vereceğine inanıyorum" dedi.

Doğum sonrasında kadın memurların analık izni bitiminde başlayan izin süresinin yarı zamanla çalışma süresinin bitiminde başlayabilmesinin önünün açıldığını anlatan Davutoğlu, bu düzenlemelere ek olarak gerek işçi, gerekse memur kadın çalışanlara doğum sonrası ilk doğumda 60, ikincisinde 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün süreyle yarı zamanlı çalışıp tam ücret alma hakkının getirildiğini kaydetti.

İşçi statüsünde yarı zamanlı çalışan kadınların çalışmadığı süreye ilişkin prim ve ücretlerinin asgari ücret üzerinden devlet tarafından karşılandığını belirten Davutoğlu, evlat edinenlerin de doğuma bağlı haklardan faydalanabilmesinin sağlandığını anlattı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, güvence ve esneklik düzenlemeleriyle mevsimlik tarım işçisi ve ev eksenli olarak çalışan kadınların geçici il iş ilişkisi kapsamına dahil edilerek sosyal güvencelerinin yaygınlaştırıldığını söyledi.

Seçim meydanlarında vatandaşlara vaatleri daha da iyi anlatabilmek için doğumdan emekliliğe kadar süreci adım adım anlattığını vurgulayan Davutoğlu, "Bizim elimizin değmediği hiçbir vatandaşımız kalmayacak. 3 aylık vaatlerimizde doğumdan emekliliğe kadar hayatın her aşamasında vatandaşlarımıza elimiz değiyor. Çünkü vatandaşlarımızın yüreği yüreğimize değiyor. Hiçbir aşamada vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız". diye konuştu.

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.