2016 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

2016 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

2016 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

2016 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

08 Mart 2016 Salı 11:42
35 Okunma
2016 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2004-2016 döneminde geçici personelin maaşlarında yüzde 317 ile yüzde 367 arasında değişen oranlarda artış sağlandığını bildirdi.

Ağbal, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 2016 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısının maddeleri üzerinde milletvekilerinin sorularını yanıtladı.

Suriye'den Türkiye'ye gelen insanlara devlet olarak her türlü yardımı yaptıklarını, millet olarak da büyük misafirperverlik gösterdiklerini belirten Ağbal, "Suriye'den gelen vatandaşların yoğun olduğu illerde birtakım sosyo ekonomik ihtiyaçlar ortaya çıktı. Devlet ve hükümet olarak bunlarla ilgili gerekli tedbirleri alıyoruz. Özellikle işsizlikle ilgili olmak üzere Çalışma Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar var" dedi.

Bakan Ağbal, terörün yaralarını sarmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Bakanlık olarak bölgedeki esnafın vergi borçlarıyla ilgili düzenleme yaptıklarını belirten Ağbal, şunları kaydetti:

"Vergi Kanunu'nun uygulanması bakımından, o alan mücbir sebep hali ilan edildi. Mücbir sebep halinin 1 Aralık 2015 günü itibariyle başlaması, 29 Şubat 2016 günü itibariyle sona ermesi ve ödenmesi gereken vergilerin de 31 Ağustos 2016 tarihine kadar ödenmesi öngörüldü. O bölgede esnafımızın da vatandaşlarımızın da günlük ihtiyaçlarının karşılanması, barınma, yeme-içme ve tekrar hayatın normalleştirilmesi bakımından da hükümetimiz yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Sayın Başbakanımız bu kapsamdaki eylem planını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bu konuyla ilgili olarak bakanlıklar arası koordinasyonu sağlamaktadır. İnşallah yakında bu yaraları da saracağız."

Maliye Bakanı Ağbal, "4-C'li personelle ilgili ne yapıldığının" sorulması üzerine, "Biz, özelleştirme sonrası bu kardeşlerimizi mağdur olmamaları için geçici işçi statüsünde kamuda istihdam ettik. 10 ay olan çalışma süreleri 11 ay 28 güne çıkarıldı. 2010 yılından itibaren de ücretlerinde, aylıklarında, mali ve sosyal haklarında önemli iyileştirmeler sağlandı. 2004-2016 döneminde geçici personelin maaşlarında yüzde 317 ile yüzde 367 arasında değişen oranlarda artış sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Köprü geçiş ücretleri ile ilgili soruyu da yanıtlayan Ağbal, şöyle konuştu:

"Köprü geçişine ilişkin; başta Kalkınma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü olmak üzere ilgili bakanlıklar ve kamu kurumları, orta ve uzun vadede, ekonominin büyüme ve gelişme performansına bağlı projeksiyonlarda bulunuyor. O bölgedeki yol düzeninin ne olacağı, ulaşım yolları bakımından nasıl bir trafik beklentisi olduğuna ilişkin çok kapsamlı, teknik çalışmalar yapılıyor. Bütün bu projelerden, trafik akışındaki gelişmeye bağlı olarak, bunun mali sürdürülebilirliğine ilişkin tahminlerde bulunuluyor.

Bugüne kadar havacılık sektöründe yapılan bu uygulamalarda, çoğunlukla her zaman için hesaplanan yolcu sayısından daha fazla yolcu sayısı gerçekleşmesi olmuştur. Devlet de daha fazla gerçekleşen yolcudan dolayı ilave gelir elde etmiştir. Türkiye büyüyen bir ekonomiye sahiptir. İstanbul, Avrupa ve Asya'yı bağlayan önemli bir köprü noktasındadır. Ekonomimizde son 14 yıldaki gelişmeyi dikkate aldığımızda, önümüzdeki dönemde Türkiye'ye ilişkin, sadece bizim değil uluslararası kuruluşların da yaptığı büyüme projeksiyonlarına baktığımız zaman, bu tahminlerin gerçekçi olduğu görülecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.