2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

09 Şubat 2016 Salı 10:21
29 Okunma
2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 13 yıllık dönemde, Türkiye'yi, bir çok alanda olduğu gibi enerji alanında da bir yerden bir yere getirdiklerini belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Albayrak'ın sunumunun ardından milletvekilleri usul hakkında söz istedi.

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, kapsamı, çalışma alanı geniş olan bakanlıklarla ilgili katkı sunma, eleştirme haklarının bulunduğunu bildirdi.

Bütçeler üzerinde 10 dakika konuşma sürelerine ek olarak 2 dakika verildiğini anımsatan Yıldırım, "Ancak 30 dakika konuşma için 75 dakika gibi ek süre verilmesi, Bakan kullanmasa bile doğru olmamıştır" dedi.

Yıldırım, bakanların sunumlarının, görüşmelerden bir gün önce kendilerine verilmesini talep etti.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, enerji verimliliğinden bahsederken, kendi zamanlarını ve enerjilerini de verimli kullanmaları gerektiğini ifade etti.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a, dünkü sunumunda, "Bakanlar Kurulunun gizli başbakanı gibi özel tolerans gösterildiğini" öne sürdü. Çam, Albayrak'ın, milletvekili ve bakan olduğuna işaret ederek, "Ayrıca Sarayın damadı, özel bir ayrıcalık tanınıyor burada. Doğru bir tutum değildir, diğer bakanlara karşı da haksızlıktır. Kimse imtiyaz sahibi değildir, olmamalıdır" diye konuştu.

-"Bakan olarak burada"

Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Albayrak'ın 60 dakika konuştuğuna işaret etti.

Bilgiç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, çok geniş bir bakanlık olduğu için sunum, cevap kısmının da her bütçe görüşmesinde uzun sürdüğünü anımsattı.

Çam'a, "Siz ne olarak burada oturuyorsunuz, babanızın oğlu olarak mı?" diye soran Bilgiç, kimin, nerenin damadı, çoluk çocuğu olduğunun, kimseyi ilgilendirmediğini, Albayrak'ın da bakan olarak burada oturduğunu vurguladı.

Çam'ın, "Başka bir unvanı daha var ama" sözlerine Bilgiç, "Siz unvan gibi görüyorsunuz ama bizim tarafta öyle değil. Sizin tarafta nasıl görünüyor bilmiyorum" karşılığını verdi.

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, usul tartışmasının, üslup tartışmasına döndüğünü bildirdi. Dağ, başka atıflarda bulunarak, konuyu farklı yerlere götürmenin doğru olmayacağını belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, 2014 harcamalarının doğru yapılıp yapılmadığıyla ilgili Albayrak'ın bilgi vermesi gerektiğini öne sürdü.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, sunumunun Albayrak'ı tatmin ettiğini düşünmediğini savunarak, "Güzel bilgi, içerik var ancak bakanlar sunumu hazırlarken odak, temel noktalara değinmesi lazım. O bakanlıklarla ilgili belli başlı hususların akılda kalması gerekir; benim kalmadı" dedi.

Usta, bütçelerin yıllık, geçen yılın performansı ve gelecek yılın hedeflerinin olması gerektiğini belirtti. Erhan Usta, sunumda en son yılın performansıyla ilgili hiçbir bilgi verilmediğini, 2002 kıyaslaması yapıldığını savundu.

-"Kapımızda gerginliğin eksik olmadığı..."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaklaşık 120 sayfalık sunum kitabının, birkaç gün önce komisyona sunulduğunu anlattı. Albayrak, sunumun ise özet bilgiler halinde yaklaşık 20 sayfalık olduğunu belirtti.

Albayrak, "Sunumu dikkatli şekilde takip eden milletvekilleri ve basın fark ettiyse, dünkü, bugünkü, gelecek resmi özelinde Türkiye'nin enerji politikaları noktasında, enerji arz ve güvenliği, yerli, yenilenebilir kaynaklara yönelik strateji ve vizyonu, Türkiye'nin bölgesinde, ülkesinde enerji arz güvenliğiyle ilgili stratejilerinden bahsettik" diye konuştu.

İlk bütçe sunumu olduğunu, kendisi gibi ilk kez katılanların da bulunduğunu anlatan Albayrak, "Hangi bakanlık, sunumu iki saat yaptı onu da bilmiyorum. Başkan, bana yarım saat ve daha sonra ek süre verdi. 55- 60 dakikada bitirmeye çalıştık" ifadesini kullandı.

Usta'nın, "Hedef yok" eleştirisine de yanıt veren Albayrak, 2014, 2015, 2016 yıllarıyla ilgili, 2014 ile 2015 arasında kurulu gücün, üretim kapasitesinin artışlarıyla ilgili bir çok konuda bilgi verdiğini dile getirdi.

AK Parti olarak, iktidara bugün gelmediklerine dikkati çeken Albayrak, 2002'de Türkiye'yi bir noktada devraldıklarını anlattı.

Albayrak, şunları kaydetti:

"13 yıllık dönemde, Türkiye'yi bir çok alanda olduğu gibi enerji alanında da bir yerden bir yere getirdik. Bunu halkımızın bilmesi lazım. Türkiye'nin geçmişini tabii ki de zikredeceğiz. Türkiye ekonomik olarak nereden nereye gelmiş; yatırımları, dünle kıyaslayacağız. Türkiye, öyle bir coğrafyadan geçiyor ki öyle sıkıntılarla boğuşuyor ki, kapımızdan istikrarsızlığın, savaşın, gerginliğin eksik olmadığı, Irak savaşı ile başlayan, Suriye gerginliğiyle devam eden, bölgede artan tansiyona, enerji arz ve güvenliğini tehdit eden bütün bu sorunlara, 2008'de yaşanan küresel krizle birlikte oluşan likitide yokluğuna, yatırım ortamının kötüleşmesiyle birlikte Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çekilen yatırım oranlarının düşmesine rağmen enerji sektöründe de hem mevcut yatırımların, hem iyileştirmelerin hem de özel sektörle birlikte, özel sektörün önünü açmakla birlikte önemli mesafe katetti."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.