2016 yılı bütçe maratonu sona erdi

2016 yılı bütçe maratonu sona erdi

2016 yılı bütçe maratonu sona erdi

2016 yılı bütçe maratonu sona erdi

09 Mart 2016 Çarşamba 19:50
63 Okunma
2016 yılı bütçe maratonu sona erdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ümit ederim ki teröre karşı omuz omuza oluruz, yeni bir anayasayı, özgürlükçü anayasayı birlikte yazarız, eleştiriye açık etkin bir Meclis çalışması için yeni bir içtüzüğü birlikte kaleme alırız ve vize muafiyeti de içinde olmak üzere halkımızın beklediği reformları birlikte gerçekleştiririz" dedi.

Davutoğlu, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından, teşekkür konuşması yaptı.

Meclis kürsüsünün milletin genel davranış kodlarını, vicdanını, ahlakını, erdemini, irfanını temsil ettiğini belirten Davutoğlu, bu kürsüden milletin onaylamadığı, aile ortamında dahi dile getirilmesinde imtina edilen sözlerin, davranışların, üslubun yer almaması gerektiğini söyledi.

Ahmet Davutoğlu, "Burada konuşurken 78 milyon bizi dinliyor, hangi partiden olursak olalım bizimle ilgili kanaat sahibi oluyor. Bu Meclisin olumlu bir kanaatle milletin huzurunda bulunması için temel ahlaki değerlere, üsluba, nezakete, nezahete, karşılıklı saygı ve hoşgörüye dayanan bir tavır benimseyelim" diye konuştu.

Davutoğlu, görüş ayrılıklarına düşülse bile Mecliste şiddete, hakarete yer verilmemesi, gönül kırmadan eleştirmeye özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Davutoğlu, 1 Kasım akşamı Konya'da Hazreti Mevlana'nın huzurunda "Biz bu topraklara ancak sevgi tohumları ekmeye geldik" dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Biz önce Meclise sevgi tohumları ekelim. Meclisteki sevgi tohumlarıyla yükselecek çınarın altında herkesin takdir ettiği bir yüce ülkeyi birlikte inşa edelim. AK Parti grubu olarak bu konuda arkadaşlarımın en detayına kadar dikkat edeceğine inancım tamdır, bütün partilerimizin de bu temel ölçüler içinde davranacağına inanıyorum.

Bu çerçevede de gelin birlikte Meclis İçtüzüğü'nü eleştiriye açık olan, eleştiri makamına her türlü hakkı tanıyan ama Meclisin etkin çalışmasını da teminat altına alacak şekilde yeniden yazalım. İçtüzük konusunda daha önce geldiğimiz uzlaşma noktalarını dikkate alarak... Her türlü tartışma imkanı sağlayan ama milletin beklediği yasaları, reformları geciktirmeye dayalı, blokaja dayalı uygulamalara izin vermeyen bir içtüzüğü birlikte yazalım ve Meclis yeni bir anayasaya yeni bir içtüzükle darbe hukukundan arındırılmış özgürlükçü bir atmosferle yoluna devam etsin."

Başbakan Davutoğlu, siyasi ve ekonomik istikrarın bir milletin kalkınmasında asgari şartlardan olduğuna dikkati çekerek, tarih akarken, ivme kazanmış şekilde birçok yapıları tekrar tekrar kurarken sabit kalınamayacağını, statükocu olunamayacağını, var olanla yetinilemeyeceğini söyledi.

Teknolojik imkanların hızla değiştiği, sosyal şartların büyük bir devinim içinde yeniden belirlendiği bir dönemde reformcu zihniyete ihtiyaç hissedildiğini vurgulayan Davutoğlu, "64'üncü Hükümetimizin en çok odak verdiği hususlardan birisi vaatlerimizin yerine getirilmesi ve reformlarımızın uygulanmasıydı. Şu anda gururla ifade ediyorum vaatlerimizin yüzde 82'sini bugün itibariıyla yerine getirmiş bulunuyoruz, inşallah mart sonuna kadar da tamamlayacağız. Reformlarımızın ilk 3 ay için planlanan yüzde 50'sini de Meclise sevk ettik" dedi.

- "Reformlarımızı geciktirecek tutum içerisine girmeyelim"

Davutoğlu, reformlara ihtiyaç duyulan dönemlerde Anamuhalefet partisi ve diğer partilerle birlikte reformları tartışma ricasında bulunarak, "Reformlarımızı geciktirecek tutum içerisine girmeyelim. Bu reformlar içinde özellikle bir paket var ki bugünlerde bizim için çok büyük önem taşıyor; vize muafiyetiyle ilgili reformlar. 72 maddeydi 29 Kasım'da yaptığımız Türkiye-AB Zirvesi'nde. 19'unu sizlerin de katkılarıyla yerine getirdik, geriye 53 madde daha kaldı. Bunlar değişik kanunlar içinde yer alan maddeler, değişik şekillerde mutlaka yerine getirilmesi gereken hususlar" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, pazartesi günü gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi'nde 1 Ekim'de planlanan vize muafiyeti tarihini uzun ve çetin müzakerelerden sonra Haziran ayına aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"İnşallah haziran ayında onlarca yıldır, en az 50 yıldır vatandaşlarımızın özlemle beklediği, büyükelçilikler, konsolosluklar önünde beklemeden, başı dik, onurlu ve izzetli bir şekilde Avrupa'nın Schengen ülkelerine giriş imkanı vatandaşlarımıza tanınmış olacak. Hayırlı, mübarek olsun. Bunun gerçekleşebilmesi, haziran ayına yetişmesi için 1 Mayıs'a kadar bizim geride kalan 53 maddede reformları tamamlamamız lazım. Ricam, bunu hep beraber yaparsak, halkın huzuruna gider bütün partiler olarak birlikte bunu başardık onurunu yaşarız. Ama engellenir ve bir şekilde gecikirse vebal geciktirenlerin üzerinde kalır, o zaman AK Parti Grubu tek başına çıkarabilmek için çaba sarf ederiz."

Arzularının 78 milyonun benimsediği, herkesin arkasında durduğu bu reformun bütün partilerin ortak çabasıyla 1 Mayıs'a kadar tamamlanması olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Çünkü 1 Mayıs'a kadar tamamlanırsa Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu'ndan geçecek, Avrupa Parlamentosunda onaylanacak. Yaptığımız görüşmelerde 1 Mayıs'a kadar bunu sunmamız durumunda inşallah haziran sonuna kadar da bu sürecin tamamlanacağı" değerlendirmesinde bulundu.

Bütün partilerin çağrılarına olumlu yanıt vermesini ümit ettiğini belirten Davutoğlu, "Ümit ederim ki teröre karşı omuz omuza oluruz, yeni bir anayasayı, özgürlükçü anayasayı birlikte yazarız, eleştiriye açık, etkin bir Meclis çalışması için yeni bir içtüzüğü birlikte kaleme alırız ve vize muafiyeti de içinde olmak üzere halkımızın beklediği reformları birlikte gerçekleştiririz" dedi.

2016 yılı bütçesinin hayırlı ve bereketli olmasını dileyen Davutoğlu, konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP ve MHP grup başkanvekilleri ile tokalaştı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, yarın saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.