19. Avrasya Ekonomi Zirvesi

19. Avrasya Ekonomi Zirvesi

19. Avrasya Ekonomi Zirvesi

19. Avrasya Ekonomi Zirvesi

06 Nisan 2016 Çarşamba 10:47
50 Okunma
19. Avrasya Ekonomi Zirvesi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, belediye meclislerinin aldıkları kararlarla önemli rantlara imza atabildiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini belirterek, "Eğer rant olacaksa rantın devlete gelmesi lazım. İşte bunu sağlayacak çok önemli bir reformu yakında meclise göndereceğiz. Her şey şeffaf olacak, rantlar doğrudan doğruya milletin hazinesine gelecek ve millet kazanacak" dedi.

Şimşek, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen 19. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, iş gücü piyasasının esnekliğine ilişkin reformu TBMM'ye gönderdiklerini, bunun komisyondan çıktığını ve TBMM'den de çıkacağını dile getirerek, geriye kıdem tazminatı unsurunu kaldığını bildirdi.

"Kıdem tazminatı reformunu da Türkiye yapacaktır inşallah" diyen Şimşek, Türkiye'de imalat sanayinde işçilerin OECD ortalamasının üzerinde çalıştırıldığını, iş gücü piyasasının katı kurallara sahip olduğunu, işçilerin işe alınıp işten çıkarılmasının zor olduğunu söyledi.

Şimşek, OECD ortalaması kadar çalışıldığı takdirde işsizliğin düşeceğini kaydederek, yarı zamanlı çalışmanın yeterli olmadığını ve artması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Sadece kadın-erkek eşitliğini her alanda sağlayabilirseniz 2025'e kadar dünya ekonomisi en az 12 trilyon dolarlık bir ilave getir getirebilecek şeklinde çalışmalar var merkezlerin. Türkiye'de nüfusun yarısını ihmal ederek gelişmiş ülkeler seviyesine yaklaşabilir miyiz? Asla" dedi.

Bu nedenle kadınların iş gücüne aktif katılımının sağlanması gerektiğini bildiren Şimşek, kadın girişimciliğini güçlü bir şekilde destekleyeceklerini vurguladı.

Şimşek, reform yapmanın zor olduğunu ancak imkansız olmadığını, çıkar gruplarının reformlara hep engel olduğunu kaydederek, eğitimde performansın ölçülmesi gerektiğini, bu şekilde eğitimde kalitenin artabileceğini söyledi.

Eğitimde kalitenin artırılması halinde yeni sanayi devrimine hazırlıklı olunacağını ifade eden Şimşek, eğitimle kişi başına düşen milli gelir arasında yakın bir ilişki bulunduğunu, eğitim düzeyi yüksek toplumlarda gelirin de yükseldiğini anlattı.

Şimşek, eğitimde kalitenin arttığını ancak yeterli olmadığını kaydederek, bu alanda ilk sıralarda olunması gerektiğini ve bunun başarılabileceğini dile getirdi.


- "Vergi gelirlerinin 4'te biri eğitime harcanıyor"


Gelecek 30-40 yıl içerisinde Türkiye önünde büyük bir fırsat olduğunu ve ülkenin yeni sanayi devrimine hazırlandığını ifade eden Şimşek, "Eğitim bizim en büyük önceliğimiz. Bütçeden vergilerin yüzde 24'ünü eğitime harcıyoruz. Dünyada bunu yapan kaç tane ülke var. Topladığımız vergi gelirlerinin 4'te birini eğitime harcıyoruz. Türkiye önceliklerini doğru saptamıştır" diye konuştu.

Şimşek, Ar-Ge'nin ticarileşmesi üzerine yapılan reformdan ve patentle ilgili kanunun mecliste olduğundan bahsederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bürokrasi ile canla başla mücadele ediyoruz. Kolay değil bürokratik yapı aslında iş alemine iş yaptırmamak üzerine kurgulanmıştır. Halbuki işveren dostu, istihdam dostu, yatırım dostu bir devlet yapısına ihtiyacımız var. Bakın son 1 aydır piyasalara, Türkiye'ye para girişi var. Ama biz sırtımızı sıcak paraya, geçici heveslerle gelen kaynaklara dayayamayız. Sırtımızı sadece yapısal reformlara, köklü çözümlere ancak dayarız. Türkiye'nin başka hiçbir seçeneği yoktur ve G20 ülkeleri arasında en kapsamlı yol haritalarından bir tanesi reform programlarından bir tanesi Türkiye'dedir. Çıkar grupları reformları engellemek için canla başla mücadele ederken biz de hükümet olarak vatandaşların desteğiyle canla başla bu reformları yapmak için mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz."

Şimşek, şeffaflık ve yolsuzlukla mücadelede yapacakları çok şey olduğunu belirterek, bu konuda yakında meclise önemli reformların getirileceğini söyledi.


- "Rant, milletin hazinesine gelmeli"


Yerel düzeyde imar uygulamalarının kurala bağlanmasının önemine değinen Şimşek, en çok sorunun bu alanda yaşandığını bildirdi.

Şimşek, "Belediye meclisleri aldıkları kararlarla önemli rantlara imza atabiliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Eğer rant olacaksa rantın devlete gelmesi lazım. İşte bunu sağlayacak çok önemli bir reformu yakında meclise göndereceğiz. Her şey şeffaf olacak, rantlar doğrudan doğruya milletin hazinesine gelecek ve millet kazanacak. Türkiye'de daha çok hizmet ve yatırım olacak. Bizim amacımız budur" diye konuştu.

Yargı reformunun önemine değinen ve iş aleminin önünün açılması için yargının hızlandırılması gerektiğini ifade eden Şimşek, ideolojik saplantılarla, kötü performansla yargının bir yere gidemeyeceğini, yargı reformunu uygulamaya koyacaklarını aktardı.


- "AB'nin küresel sorunların çözümü için Türkiye'ye ihtiyacı var"


Avrupa Birliği ile rekabetten korkmadıklarını ve onlarla her alanda rekabet edebileceklerini belirten Şimşek, Türkiye'nin Avrupa'ya Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB'ye hukuk devleti ilkesini pekiştirmek, demokratik standartlarını iyileştirmek, kurumların kalitesini artırmak için ihtiyacı olduğunu dile getiren Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

"AB'nin de aslında küresel sorunların çözümü için Türkiye'ye ihtiyacı var. Eğer AB bu coğrafyada, Orta Doğu'da hatta Balkanlar'da, Orta Asya'da uluslararası sorunlarda daha güçlü bir konumda olmak istiyorsa Türkiye ile işbirliği yapmasında fayda vardır. Enerji güvenliği sorununu çözmek istiyorsa Türkiye ile çalışmalıdır. Kültürlerarası, dinlerarası diyaloğu samimi bir şekilde geliştirmek istiyorsa Avrupa, halkı Müslüman, devleti laik ve demokratik olan, petrol olmadan refahını artırabilen bir ülkeyle güçlü bir iş birliğine gitmesi lazım. Başka türlü bu sorunları nasıl çözebileceksiniz. Birbirimizi öldürerek, birbirimizden nefret ederek bir yere varamayız. Bu coğrafya yeterince kan ve zulüm gördü. Bizim bütün bunlardan ders çıkarmamız, farklılıkları zenginlik olarak görmemiz lazım."


- "G20'de herkes ayrı telden çalıyor"


Türkiye'nin çalışma çağındaki nüfusunun yılda yüzde 1,7 arttığını, AB'de bu rakamın yüzde 0,1 olduğunu kaydeden Şimşek, OECD'de ortalamanın yıllık yüzde 0,6 olduğu bilgisini verdi. Şimşek, Türkiye'nin önünde bu alanda ciddi fırsat bulunduğunu bildirdi.

Şu anda dünyanın sorununun "az yatırım-düşük verimlilik" olduğunu belirten Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben şaşırıyorum bazen. Gelişmiş ülkeler 10 yıllık tahvilleri eksi faiz, sıfır faiz... Niye borçlanmıyorsunuz? Niye gelecekte yapacağınız yatırımları öne çekip bugünden yatırımları yapıp dünya ekonomisine neden katkıda bulunmuyorsunuz? Doğrusu bunları anlamak çok zor. G20'de de söylüyoruz bunlara. Herkes ayrı telden çalıyor. Umarım daha farklı bir nokta geliriz."

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.