1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

26 Nisan 2016 Salı 12:11
30 Okunma
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, "Kutlamaları güvenli bir biçimde yapmayı öncelikle bir görev alarak benimseyen 4 emek ve meslek örgütü olarak, bu yıla mahsus, 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul'da Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirmeye karar verdik" dedi.

DİSK'in Şişli'deki merkez binasında düzenlenen basın toplantısına Beko'nun yanı sıra KESK Başkanı Lami Özgen, Türkiye Mimarlar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Sözcüsü Süleyman Solmaz ve Türk Tabipler Birliği (TBB) İkinci Başkan Raşit Tüker ve diğer bileşenlerin temsilcileri hazır bulundu.

Hazırlanan ortak basın metnini okuyan Beko, şöyle konuştu:

"Taksim'de düzenlemek istediğimiz 1 Mayıs kutlamalarına dair talebimiz İstanbul Valiliğinin tepeden inme emriyle reddedildi. Maalesef ülkemizdeki idareciler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden aldığımız kararı tanımadı. Anayasadaki 'Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkında sahiptir' maddesini ayaklar altına aldılar. Valilik yasakçı tavrını 2911 sayılı kanuna dayandırıyor. Hukuk dışı tehditlere karşı yıllarca Taksim'de 1 Mayıs kutlama kararlılığımızı haklı ve meşru bir biçimde gösterdik. Koca bir kenti açık hava hapishanesine çeviren, insanların yaşamına kast eden hastanelerden okullara tüm İstanbul'u gaza boğan barbarca saldırılara karşı her yıl yüzümüzü Taksim'e döndük."

Terör olaylarının yaşandığı gergin bir ortamda 1 Mayıs'ı Bakırköy Halk Pazarı'nda kutlamaya karar verdiklerini ifade eden Kani Beko, "Bu koşullar altında, işçilerin, emekçilerin, tüm ezilenlerin güçlü bir biçimde haykırdığımız 1 Mayıs kutlamalarını güvenli bir biçimde yapmayı öncelikle bir görev alarak benimseyen dört emek ve meslek örgütü olarak, bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul'da Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirmeye karar verdik" ifadelerini kullandı.

"Taksim 1 Mayıs Meydanı'nda işçi sınıfının mücadelede yitirdiği arkadaşlarının anıları vardır" diyen Beko, şöyle devam etti:

"Hükümet hukuku yok saymayı alışkanlık haline getirmiştir ancak bu anıları yok saymak, unutturmak kimsenin haddi değildir. Taksim 1 Mayıs Meydanı'nda işçi sınıfının kazanımları vardır. Bu kazanımlar hukuk tarafından da tanınmıştır. Bu hakkı yok saymak kimseye düşmemektedir. Tüm dünyanın en merkezi meydanlarından işçiler, 1 Mayıslarda kürsülerini kurar iken, işçi sınıfı tarihe mal olmuş Taksim Meydanı'nda, bir gün için bile işçilerin kürsülerini kurma hakkını yok saymak, işçi sınıfının haklarını yok saymaktır. Bu hakkın ne biçimde, ne zaman ve nasıl kullanılacağına karar verecek olan kuşkusuz işçi sınıfıdır, emekçilerdir. Güvencesizleştirmeye ve emeğin haklarının bir bir yok edilmesine karşı ve laikliğin tamamen ortadan kaldırılmak istenmesine karşı söyleyecek sözümüz var. Ve elbette faşizme karşı 1 Mayıs'ta söyleyecek sözümüz, büyütecek umudumuz var. Sözümüzü söylemek, umudumuzu büyütmek için Emek-Barış-Demokrasi için 1 Mayıs'ta Bakırköy'de buluşuyoruz."

Kani Beko, bir gazetecinin, "Uzlaşma nasıl sağlandı?" sorusunu, "Aslında herhangi bir uzlaşma sağlanmadı. Kendi aramızda değerlendirme yaptık. Sonuç itibarıyla bu yıla özgü, 1 Mayıs'ı omuz omuza, hep birlikte Bakırköy'de kutlama kararı aldık" diye yanıtladı.

DİSK Başkanı Beko, 1 Mayıs'ta Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakılacağını ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.