SGK'da Değişiklik!..Bugünden sonra..

Sosyal Güvenlik Kurumunun bugün itibariyle yürürlüğe giren düzenlemesine göre hastanelerde yazılan kağıt reçeteler başhekim tarafından onaylanması gerekiyor.

SGK'da Değişiklik!..Bugünden sonra..

Tüm Eczacı İşverenler Sendika Başkanı Nurten Saydan yeni düzenleme hakkında yaptığı açıklama,
"TEİS olarak reçetelerin elektronik ortamda E-imza ile yazılması başlangıçtan beri bizlerin de istediği bir durumdur. E-imza ile imzalanmış elektronik reçete bizlerin daha güvenilir ortamda ilaç vermesini sağladığı gibi, bir sürü lüzumsuz kağıt tüketimini de azaltacaktır. Kurum tarafından hekimlerin gereksiz yere kağıt reçete yazması engellenemediği için, 15 Ekim 2016 Cumartesi itibariyle başlayacak olan yeni uygulamaya göre hekim 'Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir' ifadesini ekleyip kağıt reçete yazacak olursa, bu reçeteler ancak hastane başhekimlerince onaylanınca eczanelerce kabul edilecektir" şeklinde.

Nurten Saydan, bu düzenlemeden vatanadaşın zarar görüceğini söyleyerek şöyle:
"Doktora yazdırdığı kağıt reçete ile eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza reçetelerinde başhekimlik onayı ve mührü olmadığı için ilaç veremeyeceğiz. Çünkü, SGK başhekimlikçe onaylanmayan kağıt reçetelerin bedelinin kurumca ödenmeyeceğini ve sözleşmeli eczanelerce bu reçetelerin karşılanmaması gerektiğini Sağlık Uygulama Tebliği ve yayınladığı duyuru ile bildirmiş bulunmaktadır" dedi

Konu hakkında halen açıklama ypmayan kurum nedniyle vatanadaşın zor duruma düşeceğini belirten Saydan, 
 "Başhekimlikte onay için bekleyen hasta kuyrukları oluşacaktır. Diğer yandan; ülkemizdeki bölgesel elektrik ve internet kesintileri,arızaları hepimizin malumudur.Böyle durumlarda eski günlerde olduğu gibi hastanelerimizde doktora yazdırdığı kağıt reçeteyi onaylatmak için bekleyen 'hasta kuyrukları' oluşacaktır. 15 Ekim 2016 tarihinden itibaren başlayacak bu yeni uygulamayı vatandaşlarımıza önemle hatırlatmak istiyoruz. Kağıt reçetelerle eczanelerimize geldiğinizde, reçetenizde 'Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir' yazısı mevcut ise ve reçetenizde başhekimlik onayı yoksa ilaçlarınızı veremeyeceğiz" dedi.

TEİS Başkanı Nurten Saydan son olarak açıklamasına, 
"Kurum tarafından vatandaşı, hastaneleri,eczanelerimizi mağdur edecek bu uygulamadan vazgeçilmesini ,doktorların elektronik reçete yazmasını özendirecek, teşvik edecek uygulamalarda bulmasını kamuoyu aracılığıyla bir kez daha talep ediyoruz" ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.